Kwintesencja

Gospodarka bez mitów, ekonomia od podstaw

By

Napar z rumianku

Firma Santo Corp. opatentowała recepturę naparu rumianku z dodatkiem modyfikowanego genetycznie lubczyku. Teraz Herbapol, Zielnik Polski itd. zapłacą milionowe odszkodowania firmie Santo Corp. za podrabianie opatentowanego suszu. Wszak ich susz jest „podobny” do opatentowanego.

Przykład jest fikcyjny, ale w prosty sposób ukazuje jeden z mechanizmów nadużywania prawa własności w celu zawłaszczenia dobra wspólnego. Tradycyjna receptura znana od setek lat, będąca wspólną własnością intelektualną społeczności naszego regionu, staje się prywatną własnością poprzez prostą i nic nie znaczącą modyfikację. Paradoks polega na tym, że to firma Santo Corp. uprawia piractwo, tyle że pod szyldem „świętego prawa własności”.

Takie i podobne praktyki noszą nazwę biopiractwa. Praktyki te, znane już w połowie XIX wieku, stały się powszechne od początku lat 1990-tych, kiedy to państwa takie jak Indie czy Brazylia przyjęły „zachodnie standardy cywilizacyjne”. Na przykład międzynarodową Konwencję o Biologicznej Różnorodności. Fatalne skutki tego „cywilizacyjnego postępu” dla Brazylii opisali najpełniej Indianie Amazonii w słynnym liście do Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (http://www.amazonlink.org/biopiracy/) w 2001 roku.

Podobna jest historia wprowadzania „standardów cywilizacyjnych” w Indiach. Prawo własności intelektualnej służy dewastowaniu tradycyjnego rolnictwa (http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=13820) i rujnuje rolników – to już nazywa się biokolonializmem (http://www.ipcb.org/issues/intellect_prop/files/igc10_gr.html).

W Polsce rozpoczęła się wreszcie publiczna debata nad prawem własności intelektualnej, zapoczątkowana masowym protestem przeciwko międzynarodowej umowie ACTA. Pan premier powiedział, że powodem przystąpienia Polski do tego paktu jest „obrona zachodnich standardów przed piractwem”. Czy broni Pan właściwych standardów, Panie premierze?

Więcej o biopiractwie, także z wykorzystaniem patentów BMO:

http://www.guardian.co.uk/science/2000/nov/15/genetics2

http://news.bbc.co.uk/2/hi/south_asia/4506382.stm

http://stream.aljazeera.com/story/does-biopiracy-endanger-world-food-sup…

http://www.naturalnews.com/033714_biopiracy_Monsanto.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *